Северна Македония с важни промени в Конституцията си

Comments · 150 Views

Министърът на външните работи Буяр Османи потвърди, че Северна Македония започва подготовка, която цели промени в Конституцията на страната.

Министърът на външните работи Буяр Османи потвърди, че Северна Македония започва подготовка, която цели промени в Конституцията на страната.

 

Самият Осами е изпратил писмо на българския си колега Николай Милков, че България няма право да се меси във вътрешните работи на страната по отношение на прилагането на конституцията. Защото това е част от вътрешната политика на Северна Македония.

 

Повод за това са нееднократните искания от страна на България да бъдат вписани българите живеещи на територията на Северна Македония като малцинство.

 

Според президента Пендаровски целият процес трябва да приключи преди лятото. За това призова вчера и хърватският премиер, който беше на посещение в Северна Македония.

 

Очаква се парламентът на страната да вземе решение по конституционните промени, суверенно и в съответствие с дългосрочните интереси на гражданите на Северна Македония и в този контекст няма възможност или политическа воля за включване на граждани и институции от чужбина, включително и от Република България.

 

В Северна Македония коментират, че продължават политическия диалог с България, в духа на добросъседството и Договора за приятелство, но за целта първо страната ни трябв ада избере действащ и работещ Парламент.



Република Северна Македония отбелязва днес 31 години от Обявяването на независимост.

 

България е първата страна, която на 15 януари 1992 година  признава новата държава под конституционното й име.

 

Денят на независимостта се чества под мотото "Обединени в свободата".

 

Целият ден е наситен с официални събития с участието на премиера Димитър Ковачевски и президента Стево Пендаровски, а в цялата страна има "Ден на отворените врати за граждани" с безплатни посещения на културни институции, музеи и галерии.

 

На 8 септември 1991 година се провежда референдум за обявяване на независимост на страната, която до тогава е в границите на Югославия. 

 

При висока избирателна активност от близо 76 процента над 96 на сто от македонците гласуват за независимост.

 

Вчера от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ официално внесоха в Държавната избирателна комисия инициатива за нов референдум - против Договора за добросъседство с България.

 

Това ще спре европейската интеграция на страната, предупреди македонският президент.

В Република Северна Македония се основават подправени български сдружения, които да бъдат част от работната група по правене на промени в Конституцията на страната. Така формалната власт ще си обезпечи послушници във връзка с правата на българите в югозападната ни съседка. За това предизвестяват българи от Скопие, които се подписаха под писмо до правителството на РСМ с гледище да бъдат включени в работната група за смяна в главния закон, с аргумента, че това касае главно признаването на българското малцинство като част от многоетническата страна.


Всичко по тематиката: Отношенията България - районен съд Македония 972


" Македония 1991-92 година не скъса с менталната матрица  (от времето на някогашна Югославия – бел. ред.). Все още се живее с това ментално положение. Нещо  не ни върви в демокрацията ни . Това най-добре проличава с нас, македонските българи. Когато към този момент стана дума за вписването на македонските българи в Конституцията на Северна Македония,  незабавно се появиха старите съперници на всичко българско в Македония ", разяснява пред БНР Аргир Стумбов от Скопие.

Той е част отдипломатическите усилия на българите да постигнат едно от изискванията на  " френското съглашение ", в което са записани изискванията към РСМ зазапочване на договаряния за участие в Европейски

" Уж нещо върви . Има образувана една работна група за конституционните промени, само че виждаме, че отново някаква нечестна игра се играе. Има опит да се основат подправени български сдружения, с които властта сякаш ще договаря за конституционните промени.  Не сме сигурни какви ще бъдат тези сдружения, какви ще бъдат тези македонски българи, които сякаш ще договарят властта , дали ще бъдат същинските македонски българи, същинските представители на българските сдружения в РСМ, или някакви подправени сдружения и персони ", отбелязва Стумбов. Той счита, че задачата е по-скоро да се основат " послушници на властта ".

Аргир Стумбов изрази мнение, че " властта не желае хора като нас да участваме в тази работна група ".

" Елитите, които държат конците в ръцете си, към момента не разрешават истински, по-сериозни промени, тъй като имат освен менталната връзка, имат и материална връзка към момента. Може да споменем  бизнес връзките със северния комшия на Република Северна Македония. Тези връзки играят към момента сериозна роля . Скопие, за жалост, не се избави от въздействието, дето идва от северния комшия. "

Website: https://mazedonische-geschichte.com/bg/%D1%81%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F/ 

Comments